• silawiedzy@dictasign.eu

Lekcje przyrody w praktyce

Lekcje przyrody w praktyce

Kształtowanie postaw ekologicznych już u najmłodszych jest ogromną szansą na ochronę otaczającej nas przyrody. Także dla osób dorosłych organizowane są specjalne szkolenia, których celem jest kształtowanie postaw proekologicznych.

W ramach zajęć edukacyjnych uczestnicy mogą:

  • nauczyć się odpowiedzialności wobec użytkowania przyrody

  • ukształtować pozytywny stosunek emocjonalny wobec roślin oraz zwierząt

  • pozwala poznać techniki ochrony przyrody

Lekcja – jak pomóc przetrwać zimę leśnym podopiecznym

Nie tylko dużym zwierzętom i ptakom trzeba zapewnić godne warunki przetrwania zimy. Również nietoperze zasługują na wygodne schronienie. Takimi zimowymi kryjówkami dla nietoperzy zazwyczaj stają się różnego rodzaju podziemia jak piwnice, szczeliny budynków czy dziuple drzew. W trakcie sezonu zimowego nietoperze zazwyczaj zapadają w stan odrętwienia, kiedy to obniżają swoją temperaturę. W ten sposób są one w stanie przetrwać zimę praktycznie bez jedzenia.

Zdarzają się jednak sytuację, w których nietoperze mimo wszystko nagle się przebudzają i wtedy minusowe temperatury są dla nich sporym utrudnieniem. Dlatego znalezienie odpowiedniego schronienia jest tak istotne.

Ludzie mogą przyczynić się do poprawy warunków życia nietoperzy w swojej okolicy. Zdaniem ekologów dobrym pomysłem okazuje się stawianie specjalnych budek dla nietoperzy, jaki znajdziemy na przykład w tym miejscu – http://www.mkwpracownia.pl/budki-schronienia-dla-ssakow/budki-dla-nietoperzy.

Jak wyglądają budki dla nietoperzy

Podczas takich zajęć edukacyjnych młodzież i dzieci mogą dowiedzieć się jak dokładnie powinny wyglądać schronienia dla nietoperzy. A mianowicie najczęściej montuje się budki drewniane, trocinobetonowe, które z powodzeniem montuje się na drzewach. Jednak występują również budki natynkowe, które mocowane są na wierzchu elewacji budynku. Ten wariant szczególnie doceniony jest na budynkach publicznych i w miejscowościach, które próbują walczyć z insektami jak komary.

admin
admin