• silawiedzy@dictasign.eu

Książki nie muszą być drogie! Dowiedz się jak wzbogacić domową bibliotekę

Książki nie muszą być drogie! Dowiedz się jak wzbogacić domową bibliotekę

Autorzy wielu publikacji sądzą, że książki muszą być drogie, ponieważ jest to towar dla elity – ludzi, którzy są świadomi ich wartości. Ludzi, którzy chcą czerpać z nich wiedzę i którzy chcą poszerzać zakres swojego słownictwa. Psycholodzy sądzą, że ci, którzy czytają rzadziej cierpią z powodu nerwic i innych chorób o podłożu psychicznym. Ich stan emocjonalny jest zrównoważony a sytuacja życiowa pozwala na prowadzenie zdrowego, spokojnego życia. My jednak udowadniamy, że choć faktycznie książki są potęgą to jednak wcale kosztowne być nie muszą.

Najpierw jednak dowiedzmy się jakie korzyści faktycznie wynosi się z regularnego czytania książek

  1. W pierwszej kolejności powielimy zdanie wielu psychologów. Książki budują psychikę, umacniają ją i uodparniają na presję ze strony społeczeństwa. Dzieje się tak, ponieważ w czasie czytania mózg zaczyna funkcjonować zupełnie inaczej. Człowiek potrafi się zrelaksować i rozluźnić przestając, choć na krótką chwilę, skupiać się na problemach życia codziennego.

  2. Ludzie, którzy czytają są też mądrzejsi i osiągają imponujące sukcesy zawodowe. To z kolei można przypisać treści wartościowej literatury. Powiększa się zasób słownictwa, zmienia się postrzeganie otoczenia, rozumie się pewne zachowania społeczne, które dotąd były zupełnie obcym zjawiskiem. Efektem tego jest umiejętność nawiązywania zdrowych relacji interpersonalnych, które owocują w stabilną i w pełni bezpieczną przyszłość.

  3. Czytający są też wrażliwsi i empatyczni – cieszą się większym uznaniem i sympatią w swoich kręgach społecznych. Potrafią rozumieć problemy innych, słuchać i rozmawiać a to powoduje, że stają się wartościową opoką w trudnych, życiowych sytuacjach.

Skoro książki dają nam tak ogromne możliwości to w jaki sposób je gromadzić, aby nie tracić ogromnych zasobów ze swojego domowego budżetu?

Nowe egzemplarze w księgarniach naprawdę są kosztowne. Oczywiście nie tyczy się to wszystkich tytułów, ale ceny tych, które pochodzą spod pióra znanych nazwisk potrafią uzyskiwać naprawdę imponująco wysoką wartość. Wystarczy jednak zobaczyć jak niewiele trzeba, aby mimo braku wolnych funduszy zagłębić się wieczorami w dobrej jakości literaturze:

  • antykwariaty – takie miejsca to prawdziwa skarbnica literackich pereł. Stacjonują w każdym mieście a nawet w sieci internetowej, czego dowodem jest chociażby ta strona – antykwariat internetowy kalinoteka. To właśnie w antykwariatach można znaleźć szeroki wachlarz różnego typu książek – począwszy od naukowych, poprzez eksperckie, aż po czasopisma, powieści i dawne komiksy.

  • biblioteki publiczne – korzystanie z ich zasobów jest całkowicie darmowe! Wystarczy tylko przestrzegać zasad regulaminu i oddawać pożyczone tytuły na czas. To motywuje do regularnego czytania w określonym, narzuconym sobie z góry tempem. Zaleca się, aby do miejskich bibliotek zapisywać również dzieci i od najmłodszych lat szczepić w nich nawyk czytania. To z pewnością zaowocuje w ich późniejszej przyszłości

  • portale ogłoszeniowe – nikt nie twierdzi, że Internet to samo zło. Przeciwnie! Możliwości jakie daje nam sieć internetowa są naprawdę ogromne. Wystarczy tylko zajrzeć na portale aukcyjne i ogłoszeniowe. Mnóstwo osób sprzedaje tam swoje literackie zasoby za bezcen. Warto z tego czasami korzystać

  • targi staroci – organizowane są regularnie na terenie całej Polski. Można tam znaleźć antyki, meble oraz właśnie stare, ale ponadczasowe książki. Ceny często są atrakcyjne i za kilka złotych można szybko wzbogacić zasoby domowej biblioteczki.

admin
admin